Calendar... Read More

 

SSUK... Read More

 

Latest Show Results

Royal Welsh Show 2019

Judge: Will Slade | 22nd - 25th July 2019

In the stunning Welsh valley this years Royal show welcomed one hundred years in style.  From beginning to end there was a celebration of all things agriculture headed by the Show and our Dairy Shorthorn President, Seimon Thomas.  It became only fitting that Judge Will Slade, Brimclose herd, Devon tapped out Drisgol Church Daisy 5 from the Thomas family as Supreme Breed Champion.  “This cow is a fantastic breed example, dairy, correct and displaying the longevity the breed is renowned for.  Neither my Champion nor my Reserve have anything to prove, these cows are a testament to why we breed Dairy Shorthorns.”

Read more ...

Royal Cheshire Show 2019

Champion: Tanat Rosemary

Judge: Neil Madeley |

Rosemary Reigns Supreme at Cheshire

This years ninth National Dairy Shorthorn show saw first time exhibitor Frank Bailey presented with the trophy when Tanat Rosemary 2 was tapped forward by Judge Neil Madeley, Nejay Herd, Bridgnorth.  “She embodied what I look for in the shorthorn breed, well balanced, beautiful bone quality and great confirmation in the udder, she was the obvious choice for me today.”

Read more ...

Great Yorkshire Show 2019

Judge: David Winnington | 9th - 11th July 2019

This year’s Great Yorkshire show was, as always, a phenomenal shop window for the Dairy Shorthorn breed as the exhibitors pulled out all the stops for Judge David Winnington, Rantonall Herd, Staffordshire. David tapped out Churchroyd Gentle 105 from IRG Collins & Partners as this year’s Champion. “This cow was so well balanced that she had to be Champion today.”

Read more ...

Staffordshire County Show 2019

Judge: Thomas Moscrop

CHAMPION:  Burbrook Jinny's Meg - R Harper

RESERVE:  Drisgol Belladonna 349 - R Harper

JUNIOR CHAMPION:  Foldspride Butternut Tulip - M Tidmarsh

Read more ...

Royal Highland Show 2019

RESULTS

CHAMPION: Winbrook Cactus 30 - A Lawson
RESERVE CHAMPION: Irthingelt Talula 2 - T Moscrop
HONOURABLE MENTION: Lisnamulligan Fairy 16 - A Lawson
JUNIOR CHAMPION: Lisnamulligan Fairy 16 - A Lawson
RESERVE JUNIOR: Irthingelt Vi 5 - T Moscrop
HONOURABLE MENTION: Lisnamulligan Princess Anne 15 - A Lawson

Read more ...